Není čaj jako čaj

V Evropě můžete pod označením „čaj“ najít poměrně pestrou paletu produktů, které mnohdy se skutečným čajem nemají vůbec nic společného. Avšak i v případě, kdy patříte k milovníkům lístků čajovníku čínského, vám čas od času taková malá změna nemůže uškodit, ba naopak. Různé bylinné a ovocné produkty mohou být v sezóně chřipek a jiných onemocnění tou správnou volbou. Pomohou od ucpaného nosu, bolavých kloubů i jiných neduhů. Stačí, když dáte šanci nálevu z léčivých rostlin, ať už se spolehnete na klasickou obchodní nabídku anebo na vlastní sběr.

I když skvělou chuť klasického černého nebo zeleného čaje nemůže nic nahradit, kouzelná moc bylin prospěje vašemu zdraví. Stačí jen vědět, po jakých bylinkách musíte sáhnout, a můžete rázem zapomenout na drahé syntetické preparáty z lékárny.

Máte potíže s trávením? Špatně se vám usíná? V tom případě vám přijde vhod osvědčená meduňka. Anebo také heřmánek, který pomáhá i v případě dýchacích potíží.

Trápí vás nachlazení, zahlenění či kašel? Vyzkoušejte lipový květ.

Zdánlivě obyčejná kopřiva je vynikající na detoxikaci, při chudokrevnosti anebo na podporu růstu vlasů.

Jak je tedy vidět, v naší přírodě se všude okolo nachází řada užitečných pomocníků, stačí jen vědět, po jakém z nich v pravý čas sáhnout.

Nicméně i další bylinné a ovocné „čaje“ mohou zpestřit váš den i jídelníček. Pakliže špatně snášíte obsah kofeinu a nechcete riskovat slabý spánek, můžete si v odpoledních hodinách či večer dopřát ovocné osvěžení. Existuje celá řada vynikajících směsí, které vám zachutnají jak teplé, tak i studené.

Výbornou volbou je rooibos, který se rovněž prodává v celé řadě variací. Jedná se o drobné lístky afrického keře, které neobsahují kofein, za to jsou nabité minerály a vitamíny. A jejich nálev báječně chutná!

Jak vidno, i za obzorem klasického čaje a kávy se nachází celá řada možností, jak si pochutnat na báječném nápoji a posílit zdraví.