Kvalitní káva povzbudí, a především skvěle chutná

Možná vás překvapí, kolik se toho může skrývat v obyčejném šálku kávy nebo čaje. Mohou to být i celé příběhy lidí a míst, kteří se starají o to, abyste si svůj šálek vychutnali do posledního doušku.

Spotřeba kávy je tak vysoká, že jde o druhou nejvíce obchodovanou plodinu na světě. Není proto divu, že se kávové plantáže vyskytují v tropickém pásmu na všech kontinentech. Pěstování zaměstnává milióny lidí na světě – především těch z chudých rozvojových zemí.

Osudy těchto lidí se skrývají za každým šálkem kávy. Záleží jen na nás, jak si vybereme a jaký život svých pěstitelů budeme podporovat. Dobrá zpráva je, že kvalitní prémiová produkce je spojená s poctivým pěstováním kávy bez zbytečné chemie, za kterou dostanou její producenti spravedlivě zaplaceno.

Káva špičkové kvality se skrývá pod označením fair trade. To je káva, za kterou dostali její pěstitelé spravedlivě zaplaceno, nebyli vykořisťováni, na plantážích nuceně nepracovaly děti, a při pěstování rostlin nebyla nadbytečně využívána chemie. Jak je tedy vidět, jedná se o benefity, které si užívají nejen pěstitelé, ale i my – spotřebitelé kávy. Nejenže máme při pití lahodného aromatického nápoje dobrý pocit, že jsme si vybrali správně, ale také máme jistotu, že pijeme kvalitní a zdravý nápoj.

Záleží na vysoké kvalitě a pěstování s ohledem na životní prostředí? Volte kávu z bio produkce.

Na to, jak bude váš šálek chutnat, má vliv, jakou odrůdu anebo poměr odrůd ve směsi si zvolíte – jedná se zpravidla o odrůdy kávy arabica a robusta, přičemž arabica se vyznačuje jemnější, lahodnou chutí, její zpracování je náročnější a výsledná káva je tak dražší.

Na výsledku se ve velké míře podepisuje i konkrétní místo původu a způsob pěstování rostlin. Pokud si zvolíte výběrovou kávu z konkrétní plantáže, jistě nebudete zklamáni – podnebí, půda a jiná specifika místa (třeba plodiny pěstované v okolí) výrazně ovlivňují výslednou chuť.

Dobře si vybrat se vyplatí!