Káva – příjemná vůně, chuť i atmosféra

Pití kávy patří k tradicím, kterou podporují lidé nejen u nás, ale po celém světě. Nejde pouze o zvyk, ale o společenskou záležitost, která má nejen povzbuzující účinky, ale dokáže navodit příjemnou atmosféru, stmelit rodinu, přátele, kolektiv a vychutnat si pohodlí.

Na kávě si pochutnávají lidé nejen ve svých domovech, ale také v práci, v kavárně, restauraci, na cestách, jednoduše všude kde se dá. A když se jde třeba na výlet do přírody, kde nemusíte natrefit na stánek či obchod s kávou, tak není problém vzít si jí do termosky.

Káva je známá tím, že obsahuje kofein, který má povzbudivé účinky a působí proti únavě, co se hodí při práci, cestování autem a podobně.

Často se hovoří o tom, že káva má nepříznivý vliv na vysoký tlak. Jde však spíš o mýtus, který spočívá v tom, že káva nepříznivě působí na lidi, kteří již trpí vysokým tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním. Právě tito lidé by kávu pít neměli.

Tento nápoj je dokonce známý tím, že působí jako prevence proti rakovině, cukrovce, obsahuje řadu různých zdraví prospěšných látek a to dokonce látky minerální či stopové prvky.

Káva je také skvělé diuretikum, takže odvodňuje. Je proto potřebné doplňovat při pití kávy dostatek tekutin.

O kávě se také hovoří jako o závislosti. Je to však pouze zvyk, který se vždy dá omezit a konzumenti rozhodně po snížení dávek kávy netrpí psychickými či jinými problémy. Káva je prostě oblíbený nápoj, který si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv a je rozhodně méně škodlivý, než taková závislost jakou jsou cigarety.

Pokud špatně snášíte kofein nebo pijete kávu na litry denně, tak se káva nechá nahradit takovými doplňky jako je káva zelená, cereální či bezkofeinová.

Káva je také skvělým antioxidantem a kromě jiného má pozitivní vliv na výkon, bdělost, snižování únavy. A nejvíc je tento nápoj známý tím, že dokáže navodit pocity štěstí, pohody, relaxuj a příjemné atmosféry.

Stačí se nadechnout její příjemné vůně a hned zapomenete na starosti.