Káva a čaj – nejrozšířenější nápoje světa

Asi není žádná lež tvrdit, že káva a čaj jsou bez pochyb těmi nejoblíbenějšími nápoji po celém světě. Často nedokážeme ani říct důvod proč je pijeme a tolik milujeme, ale i tak je štěstí, že je máme.

Láká nás na nich především jejich chuť a vůně, které nikde jinde a v ničem jiném nenajdeme. Mají rozmanité formy a dají se pít jak teplé, tak už i studené. Jsou milované také díky kofeinu u kávy a theinu u čaje, které mají povzbuzující účinky.

Oba nápoje také navozují dobrou náladu a příjemné pocity pohodlí a odpočinku. Jakmile si chceme aspoň na chvíli sednout doma či v práci nebo v kavárně, tak automaticky si dopřáváme čaj nebo kávu a navodíme si pocity uvolnění na těle i na duši.

Oba nápoje díky kofeinu a theinu podporují bdělost a koncentraci, podporují činnost mozku a srdce. Takže především zmírňují únavu, zlepšují náladu.

Jsou také obsahem antioxidantů, které preventivně působí proti vzniku rakoviny či kardiovaskulárních nemocí. Mají pozitivní účinky také na trávení a činnost střev, podporují hubnutí a zahánějí chuť na sladké.

Dokonce je prokázáno, že působí také proti stárnutí, co ocení především ženy, které dbají na svůj životný styl a krásu.

Na trhu jsou různé druhy jak kávy, tak i čaje, takže si každý může vybrat podle svého gusta.

Takovou kávu lze podle zpracování a kvality rozdělit na druhy jako:

 Zrnková
 Mletá
 Instantní
 Zelená
 Bio
 Bez kofeinu

Podle druhu kávovníků na Arabika a Robusta.

Čaj rovněž nezaostává a nabízí několik druhů jako:

 Bílé
 Černé
 Zelené
 Polozelené
 Maté
 Rooibos
 Oolong
 Lapacho
 Honeybush
 Bylinné
 Ovocné

Druhy čajů jsou ovlivněné způsobem zpracování a to především fermentací.

Jak je vidět, tak káva i čaj jsou opravdu nápoje, které mají tradici a mají také co nabídnout. Šálek dobré kávy a čaje rozhodně skvěle nastartuje i zakončí každý den.