Dáte si kávu nebo čaj?

Lidé se dají rozdělit do dvou skupin – na milovníky čaje, a na milovníky kávy. I když se náklonnost k těmto dvěma druhům nápojů vzájemně nevylučuje, jen těžko byste hledali někoho, kdo bude čaj a kávu milovat stejnou měrou. Přestože se jedná o dva různé nápoje, mají ledacos společné. Třeba schopnost stimulovat organismus, prospívat lidskému zdraví, a v neposlední řadě navodit tu správnou atmosféru.

Nelze se tedy divit tomu, že jen málokdo z nás si dokáže svůj den představit bez lahodného šálku čaje anebo kávy.

Pití čaje má dlouhou tradici

Možná i vy už jste slyšeli legendu o tom, že první šálek čaje vznikl úplnou náhodou tak, že čínskému císaři spadly do šálku s horkou vodou lístky z čajovníku. To se údajně stalo již před dvěma tisíci lety před naším letopočtem.

Ať už to bylo jakkoli, jisté je, že pití čaje má mezi lidmi opravdu dlouhou tradici, která se zrodila právě v jihovýchodní Asii, protože zde na pomezí Číny a Indie se rostliny čajovníku čínského přirozeně vyskytují, a odtud se jejich pěstování rozšířilo také do dalších částí světa. Nyní můžete na čajové plantáže narazit nejen na různých místech v Asii, ale také v Austrálii, Keni či Argentině. Vždy v tropickém a subtropickém pásmu, a to až do neskutečných 2500 metrů nad mořem. Vždyť čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem světa!

Kávu si nejdříve vychutnávali v Arábii

Káva se naopak zrodila na africkém kontinentu, a to v Etiopii, kde kávovník přirozeně roste. Semena jeho plodů se v třináctém století dostala s válečníky do Arábie, kde má pití stejnojmenného nápoje dlouhou tradici. I přes zákaz vývozu se zrna zhruba před dvě stě lety objevila v Evropě. Poté se pěstování kávy rozšířilo z Afriky a Arábie do tropů celého světa, na velké plantáže můžete narazit například v Brazílii anebo ve Vietnamu.

Jisté je, že v současnosti jsou káva a čaj tak oblíbenými nápoji, že si bez nich lidé svůj den ani nedokáží představit.