Camellia sinensis nebo čajovník

Jestli jsme milovníky dobrého čaje, tak zajisté vás zajímá, z jaké rostliny vůbec pochází? Čaj má na svědomí rostlina čajovník, latinsky Camellia sinensis.

A jedná se pořád o tu samou rostlinu, ať už pijete čaj zelený, černý, bílý, žlutý, polozelený, červený, Oolong či Pu erh.

Kromě toho, že má čaj podle jednotlivých druhů svoji specifickou chuť a vůni, tak je to také zdroj antioxidantů a flavonidů. Dokáže tedy preventivně působit proti vzniku rakoviny nebo onemocnění srdce a cév.

Je prokázáno, že čaj pozitivně působí také na vše zuby a je prevencí proti zubnímu kazu.

Jedna rostlina čajovníku dokáže produkovat čaj až 50 dlouhých let. V některých zemích je čaj tradicí a společenskou a kulturní nezbytností. Například ve Velké Británii se podle statistik vypije až cca 160 miliónů šálků čaje denně. Kávy o zhruba polovinu méně.

Tradici odpoledního čaje vznikla kolem roku 1800 díky 17. vévodkyni Anně z Bedfordu. Prý to bylo z důvodu, aby si udržela štíhlou postavu a zahnala hlad a žízeň mezi obědem a večeří. Čajové rituály se od nepaměti konaly také v Číně.

Pokud vám záleží na vysoké kvalitě čaje a požitku z něj, tak nejlepší variantou jsou sypané čaje? Mají intenzivní chuť a kvalita sáčkových čajů se jim ani zdaleka nevyrovná. Důležité je nakupovat čaj ve specializovaných prodejnách a e-shopech, abyste měli jistotu kvality.

Pokud si myslíte, že pytlíkový čaj tady byl od nepaměti, tak je nutné vám tuto informaci vyvrátit. Pytlíkový čaj byl pouhou náhodou z roku 1904, kdy jistý obchodník z New Yorku posílal vzorky čaje, které zabalil do hedvábných pytlíčků.

Jestli se rozhodujete, jestli si dát šálek čaje nebo jablečného džusu, tak je dobré vědět, že takový bílý čaj obsahuje stejné množství antioxidantů jako již zmíněný džus.

Národem, který nejvíce holduje čajové tradici, jsou Angličané. Každý z nich vypije denně minimálně 3-4 šálky lahodného čaje dle výběru.